maria konopnicka

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i zamku w Nowym Wiśniczu

          8 listopada 2024r uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i na zamek w Nowym Wiśniczu. Mimo nie najlepszej pogody humory dopisywały od samego początku.

           Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, jednego z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble, naczynia, sztućce oraz stroje z epoki i zbroje rycerskie. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia – krużganki, okna iluzoryczne, locus secretus. Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań uczniów przez poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej.

          Drugim punktem programu było poznanie historii najstarszej kopalni soli w Polsce oraz tradycji i zwyczajów górniczych. Kopalnia soli w Bochni jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

        Po spotkaniu z przewodnikiem, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą górniczą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele postaci i ciekawych miejsc.

Zwiedzanie kopalni to podróż w czasie, w którą również zostali zabrani nasi uczniowie, dzięki projekcjom multimedialnym na trasie turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni pani przewodnik pomagali między innymi Cystersi, polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Uczniowie mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn.

          Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę zdecydowanie należy zaliczyć do udanych.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewa Knap, p. Agnieszka Blicharz i p. Anna Adamczuk-Borys.

Opublikowano: 12.11.2024